آخرین اخبار
.

در نشست هم‌اندیشی مدیران حقوقی وزارت امور اقتصادی و دارایی و دستگاه‌های تابعه مطرح شد

عزیزالله فضلی: پیگیری اجرای قانون اساسی را وظیفه خود می‌دانیم

.
.
نشست مدیران و کارشناسان حقوقی وزارتخانه فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان های تابعه که با حضور وزیر،معاون حقوقی، امور مجلس و استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از  معاونان و مدیران معاونت حقوقی ریاست جمهوری و کارشناسان حقوقی وزارتخانه برگزار شد.
در این نشست وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه این وزارتخانه دارای فعالیت های متنوعی در حوزه های فرهنگی، هنری، رسانه‌ای و دینی است، گفت: بازنگری آیین نامه های مختلف این وزارتخانه در قالب کمیته ای آغاز شده است چرا که در بخش ها و معاونت‌های این وزارتخانه با آیین نامه های متعددی مواجه هستیم که بعضا ابهاماتی دارد و در نظر داریم این آیین نامه ها دقیق و شفاف و بدون ابهام باشد تا اعمال سلیقه را نیز کاهش داده باشیم.
محمدمهدی اسماعیلی ، با بیان این مطلب افزود: در هیئت دولت فعالیت های حقوقی از اهمیت زیادی برخوردار است و رکن مهمی به شمار می آید و مبنای قانونی موضوعات مورد بحث در هیات دولت را معاونت حقوقی تعیین می کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در عین حال تصریح کرد: هر چقدر معاونت حقوقی ریاست جمهوری بتواند وزارتخانه ها را به لحاظ صحت اقدامات حقوقی کمک کند، به ارتقای آن ها کمک خواهد کرد. بنابراین حضور مدیران و معاونان معاونت حقوقی ریاست جمهوری در این جلسه را به فال نیک می‌گیریم و امیدواریم این جلسات تداوم داشته باشد.

اسماعیلی با بیان اینکه وظیفه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تنظیم گری است تصریح کرد: یکی از اقدامات این وزارتخانه ارزیابی فعالیت ها است که کار مهمی به شمار می آید. به عنوان مثال در هیات نظارت بر مطبوعات که فراقوه‌ای است، با حضور نمایندگان نهادهای مختلف از جمله نماینده قوه قضاییه حکم صادر و اجرا می شود و در این حوزه نیازمند حمایت معاونت حقوقی ریاست جمهوری هستیم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر اینکه هر نهاد و مجموعه اجرایی نیازمند حوزه حقوقی قوی و منسجم است، گفت: با توجه به اینکه مجموعه حقوقی رکن مهمی در فعالیت ها به شمار می آید، در دوره جدید فعالیت دولت از همه همکاران و کارشناسان حقوقی و مدیران حقوقی در وزارتخانه می‌خواهم تا توجه ویژه به این بخش داشته باشند و امیدوارم این جلسه مایه خیر و برکت باشد و روند جدیدی در حوزه فعالیت‌های حقوقی وزارتخانه را شاهد باشیم.دکتر عزیزالله فضلی معاون ارتباطات و پیگیری اجرای قانون اساسی در این نشست به تبیین اصل 113 قانون اساسی و مسئولیت اجرای قانون اساسی توسط رئیس‌جمهور  پرداخت.
وی با بیان اینکه در دولت جدید پیگیری اجرای قانون اساسی را وظیفه خود می‌دانیم نه صرف اصول مربوط به حقوق عامه گفت: پیگیری اجرای اصول 43 و 49 قانون اساسی از مهمترین اقدامات دوره جدید بوده و مکاتباتی در این خصوص با دستگاه‌های مختلف برای پیشگیری از تخلف یا اصلاح روند و یا تذکر نسبت به عدم اجرا یا نقض قانون اساسی داشته‌ایم. در ادامه این نشست سید محمد هاشمی معاون حقوقی، امور مجلس و استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز گفت: رویکرد جدید معاونت حقوقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این است که با استحکام و قوت بیشتری در همه مسائل به ویژه مسائل حقوقی پیش برود و امیدواریم اتفاقات بزرگی از نظر حقوقی را با همکاری همکاران و کارشناسان این معاونت و همچنین همراهی معاونت حقوقی ریاست جمهوری رقم بزنیم.

وی ادامه داد: امروز در نظم کنونی جدید، حقوق و موضوعات حقوقی زیربنا به شمار می آید و از آنجا که انقلاب ما فرهنگی بوده، موضوع فرهنگ هم از اهمیت زیادی برخوردار است و در زمینه حقوقی دارای ضعف های قانونی هستیم و دکتر اسماعیلی وزیر محترم فرهنگ بارها به من تاکید کرده اند که قوانین موجود بازبینی و بازنگری شود و آن چیزی که منجر به تحرک در قوانین و مقررات این وزارتخانه می شود، پیگیری شود.

در این نشست برخی از مدیران و معاونان بخش‌های مختلف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ارائه نظرات و مشکلات حقوقی حوزه تخصصی خود پرداختند.
مشکلات ساختاری امور حقوقی دستگاه‌ها، نبود نیروی کارآمد و متناسب با نیاز، عدم امکان جذب و به کارگیری نخبگان حقوقی، منابع و اعتبارنامتناسب، مستندسازی املاک در اختیار از جمله مواردی بود که معاونان و مدیران حقوقی سازمان اوقاف و امور خیریه، سازمان حج و زیارت، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی،سازمان امور سینمایی و سمعی و بصری سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی و نهاد کتابخانه های عمومی مطرح کردند.
 
.
 
امتیاز دهی